Geri Dön

Toprak

Burgular

Burgu Tipleri

Burgu Tipleri

El burgu setleri

El burgu ekipmanları toprak araştırmaları için son derece uygundur. Toprak araştırmacılarından alınan önerilerle ve yılların gelişimi ve tecrübesi ile tüm toprak tiplerinde örnekleme için burgular en iyi şekilde tasarlanmıştır.

El burgu ekipmanlarının faydaları

• Yüksek çekme kuvvetine dayanıklı dövme burgu gövdeleri

• Optimum delme için mükemmel burgu gövde şekilleri

• Toksik madde içermeyen çelik

• Hızlı bağlanabilen uzatma çubukları

Kil tipi

Killi topraklar yapışkan özelliklerdedir. Bu yüzden burgu bıçaklarının genişliği dar olarak üretilmiştir. Böylece burgu ucu killi toprak ile minumum temas ederek en az seviyede direnç gösterir ve çok fazla efor sarfedilmeden örnekleme yapılabilmektedir.

Kombine tip

Bünyesinde Kil, Mil ve Kum karışık olarak bulunan toprakların örneklenmesinde kullanılır. Kil burgu ucuna göre bıçakları daha geniştir.

Kumlu tip

Bünyesinde kum içeren toprak- ların örneklenmesinde kullanılır. Kumlu toprakların burgu tarafından tutulup çıkarılabilmesi için bıçakları kombine burgu ucuna göre daha geniştir

Kum tipi

Kum ve çok kuru toprakların örneklenmesi için uygundur. Bu toprakların taneleri arasında hiçbir yapışkan özellik olmadığı için bıçak gövdeleri geniştir.

Kovan tip

Keskin sivri uçlu tasarımı sayesinde sert, zor ve içinde taş bulunduran toprakların yüzeyinden ve su altından örneklemesinde kullanılır.

Taşlı tip

Taşlı ve çakıllı toprakların örneklenmesi için uygundur. Gövde boyunca açık olan çelik şeritler yukarı doğru esneyerek büyük çaplı taşları örnekleyebilir.

Taş Çıkarma burgusu
Burgu kolayca gevşek taşları açılan burgu çukurundan çıkartabilir.

Spiral Burgu
Spiral burgu tirbuşon gibi çalışır ve toprağı kesmez. Cevherli kireçli vb sert toprak katmanlarının delinmesinde diğer burgu tipleriyle birlikte kullanılır.

Yumuşak Toprak Burgusu
Bu burgu uzun gövdeye sahip olup çok yumuşak killi toprakların örneklenmesi için kullanılır.

Gouge Tipi Burgu

Gauge tipi burgular aynı zamanda profil örnekleyici olarak da bilinir.Yarım silindirik şekilde olup kenarları keskinleştirilmiştir. Bu kısım farklı uzunluk ve çaplarda üretilmektedir. Uygun boy ve çap toprak direncine, toprak içeriğine ve örnekleme derinliğine göre seçilmelidir.

 

Bu ürün için bize info@ekoton.com.tr mail atabilir.